SākumsProdukcijaGalerijaKontaktiKarteAtsauksmesReceptes

 

Smiltsērkšķis

Lielisko īpašību dēļ smiltsērkšķis pazīstams dažādās jomās. Īpašs ir jau tā dekoratīvais izskats. Smiltsērkšķis ir arī savdabīga pārtikas piedeva, lielisks dziedniecības augs un stabils pamats nākotnes turībai.

Smiltsērkšķi ir krūmauga augļi ar skābenu garšu. Smiltsērkšķis ir viens no retajiem augiem, kura produkti – lapas un ogas, satur praktiski visus dabā esošos vitamīnus.

Latvijā sastopamais parastais jeb pabērzu smiltsērkšķis pieder  eleaganu dzimtai. Literatūrā pazīstams arī tā nosaukums Sibīrijas ananāss, kas, no vienas puses, norāda uz dabisko izplatības teritoriju, bet, no otras, uz augļu krāsu un sulīgumu.

Sensenos laikos, kad cilvēki vēl tikai iepazina smiltsērkšķa īpašības, to uzskatīja ne tik daudz par ēdienu, kā par lielisku medicīnas līdzekli.

Dakteris smiltsērkšķis

Āzijas medicīnā smiltsērkšķa dziednieciskās īpašības augstu vērtēja gan Ķīnas un Tibetas, gan arī Antīkās Grieķijas medicīnā. Pagājušo laiku dziednieki smiltsērkšķi galvenokārt izmantoja dažādu ādas slimību, aknu vainu un gremošanas trakta slimību ārstēšanai. Mazliet vēlāk atklāja arī smiltsērkšķu eļļas sāpes remdinošo un dziedniecisko iedarbību iekaisumu gadījumos.

Svarīgas bioloģiski aktīvas vielas smiltsērkšķos veido unikālu kompozīciju, kuras spējas visas pat neapzināmies.

Smiltsērkšķa augļu antioksidantu daudzums ir veicinājis to izmantošanu audzēju profilaksē, savukārt pretiekaisuma ietekme ir pavērusi smiltsērkšķim ceļu uz ādas un gļotādas ārstēšanas līdzekļiem.

Smiltsērkšķi lieto sirds un asinsvadu, elpošanas orgānu, auss, kakla, deguna, zobu, smaganu, acu, kuņģa, zarnu, aizkuņģa dziedzera, aknu, nieru, dzimumorgānu, locītavu, ādas, endokrīno dziedzeru saslimšanās un darbības traucējumos. Smiltsērkšķu sula un eļļa netieši palīdz pie visām infekcijas slimībām, jo paaugstina imunitāti.

Vitamīnu krātuve

No vitamīnu viedokļa, šī stāsta galvenā varoņa augļiem ir veseli trīs trumpji.

* Pirmkārt, smiltsērkšķī ir taukos un ūdenī šķīstoši vitamīni, ievērības cienīgā daudzumā – vairāk nekā desmit vitamīnu.

* Otrkārt, vairāki vitamīni sastopami pat ļoti lielā daudzumā.

* Treškārt, smiltsērkšķī vitamīni saglabājas visai labi, un auglī ir piemērota vide gan ūdenī, gan taukos šķīstošo vitamīnu uzņemšanai. Tātad regulāra augļu ēšana mērenā daudzumā palīdz būtiski papildināt organisma vitamīnu krājumus.

No taukos šķīstošajiem savienojumiem smiltsērkšķa augļos bagātīgi pārstāvēts A, E un K vitamīns, tāpat atrodami daudzi dažādi karotenoīdi. Par pēdējo klātbūtni var pārliecināties katrs, kurš plūc smiltsērkšķa augļus vai bauda tā produktus, jo tiem visiem raksturīgs tumši dzeltens vai oranžs tonis. Karotenoīdu ir tik daudz un to krāsas noturība tik laba, ka tos atdala un izmanto pārtikas krāsvielu izgatavošanai. Tieši karotenoīdu daudzums ir pamatā vienai no pazīstamākajām augļu dziednieciskajām ietekmēm – šūnu dalīšanās veicināšanai un ievainojumu dzīšanas paātrināšanai.

No ūdenī šķīstošajiem vitamīniem Sibīrijas ananāsa augļos ļoti lielā vairumā ir askorbīnskābe jeb C vitamīns. Tā daudzums arī dod savu ieguldījumu skābās garšas buķetes veidošanā. Vienlaikus jārēķinās, ka C vitamīna saturs ir pat ļoti mainīgs lielums un atkarīgs no šķirnes, augšanas perioda klimatiskajiem apstākļiem, augļu gatavības pakāpes, novākšanas laika un uzglabāšanas apstākļiem. No citiem ūdenī šķīstošajiem vitamīniem vajadzētu minēt vairākus B grupas vitamīnus (galvenokārt tiamīnu, riboflavīnu un folskābi). Ūdenī šķīstošie B vitamīni (B1, B2 , B3, B6, B8, B9) ir ļoti svarīgi dažādos vielmaiņas procesos.

Vērts iegaumēt, ka, augļiem pārgatavojoties, to vitamīnu skaits samazinās.

Mikroelementu sastāvs ļauj apgalvot, ka smiltsērkšķis bagātīgi satur gan ūdenī, gan taukos šķīstošos antioksidantus, kas sekmīgi samazina brīvo radikāļu izraisītos organisma bojājumus. Un patiešām, jau gadu desmitiem smiltsērkšķa preparātus iesaka lietot pārmērīgas starojuma devas, arī staru terapiju, saņēmušu cilvēku veselības stāvokļa uzlabošanai. Novērots, ka smiltsērkšķis pazemina antibiotiku, rentgena un dažādu stresa faktoru radītās sekas. Pazeminās “stresa slieksnis” – t.i. vairs neuztrauc sīkumi, “kreņķi nepāraug traģēdijās”.

PP vitamīni regulē vairāk kā 100 veidu fermentu darbību un stabilizē C vitamīna noturību produktos.Pektīni spēj piesaistīt un izvadīt no organisma smagos metālus, kaitīgās vielas, kuras rodas nepareizā vielu maiņā, tāpēc dzērieni no sīrupa, sulas mazina saindēšanos ar sliktu alkoholu (t.i. mazāks “svētku” efekts – paģiras).

Augļos ir arī vērā ņemams daudzums dažādu bioflavonoīdu.

Kā augļus lietot un saglabāt?

Pati vienkāršākā iespēja, protams, ir nobriedušu augļu vākšana un tūlītēja apēšana mērenā daudzumā. Piemēram, Sibīrijā svaigos augļus ēd pie piena un gaļas ēdieniem, Skandināvijā no augļiem pagatavotus biezeņus pasniedz pie zivju ēdieniem, savukārt Vācijā skaistie augļi atraduši cienīgu vietu līdzās fazāna cepetim.

Tomēr visiem cilvēkiem šie skaistie, ar bioloģiski aktīviem savienojumiem bagātie augļi nav piemēroti.

No smiltsērkšķa augļu lietošanas vajadzētu atturēties cilvēkiem, kam ir paaugstināts kuņģa skābums, kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas čūla, kuņģa vārtnieka (slēdzēj muskuļa) darbības traucējumi vai pār jutība pret augļiem.

Tomēr daži no šiem cilvēkiem drīkst lietot smiltsērkšķu eļļu. Jārēķinās gan ar to, ka bagātīgais bioloģiski aktīvo savienojumu skaits nosaka augļu lietošanai arī ierobežojumus, jo uz smiltsērkšķi neattiecas likums – jo vairāk, jo labāk veselībai!

Visvienkāršāk augļus uzglabāt sasaldējot.

Drīkst lasīt arī sala skartas ogas no zariem, taču tad jārēķinās, ka augļiem jābūt pilnīgi veseliem, savukārt sasalušās ogas vai nu tūlīt jāpatērē vai jāievieto saldētavā. Saldētavā smiltsērkšķu augļus drīkst glabāt gan veselus, gan saberztus ar cukuru vai bez tā.

Pie mums samērā maz, bet citur visai pazīstama smiltsērkšķu augļu sagatavošana uzglabāšanai ir kaltēšana. Nav vērts aizmirst arī tradicionālās metodes, jo no sulīgajiem augļiem var gatavot ievārījumu, sulu, biezeni, sīrupu, vīnu un pat etiķi, tos var arī marinēt.

Avots

 
   
  <-- Dabīgs gardums tuvāko pasākumu plāns un tirdzniecības vietas  -->

 

 

dabigsgardums@dabigsgardums.lv